1. Nasze Komunikaty
  2. Komunikaty
  3. Czyste powietrze Głównym celem i zamysłem programu...
Wróć do listy komunikatów

Czyste powietrze Głównym celem i zamysłem programu „Czyste...

Czyste powietrze
Głównym celem i zamysłem programu „Czyste Powietrze” jest przyczynienie się do ograniczenia emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych, domowych piecach. Program cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem, o czym świadczyć może liczba złożonych i zrealizowanych wniosków. Prowadzony w Urzędzie Gminy Punkt Konsultacyjno-Informacyjny przyczynił się do promocji programu i tym samym dał naszym mieszkańcom możliwość bezpłatnej pomocy przy składaniu wniosków o dofinansowania, jak również wniosków o płatność.
Po kilkumiesięcznej przerwie Program powrócił w nowej odsłonie. Zaplanowane na rok bieżący spotkania informacyjne z mieszkańcami z terenu gminy dadzą możliwość zaznajomienia z nowymi zasadami naboru oraz rozwieją ewentualne wątpliwości przed przystąpieniem do programu. Zmiany wprowadzone w nowej odsłonie programu dotyczą budynków, które uzyskały pozwolenie na budowę do 31.12.2020 r., dodatkowymi zmiennymi są podwyższone kryteria dochodowe, wymóg przeprowadzenia audytu energetycznego przed rozpoczęciem inwestycji oraz sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej po jego zakończeniu, posiadaniu praw własności budynku przez okres minimum 3 lat, gdzie wyjątkiem od tej reguły jest nabycie budynku w drodze spadku. Wprowadzone zostały przedziały określające standard energetyczny budynku oraz przywrócono maksymalne kwoty dotacji jednostkowych dla kategorii: ocieplenie przegród budowlanych, stolarki okiennej i drzwiowej oraz bram garażowych.
Gmina Mirów kontynuując funkcjonowanie Gminnego Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego ma szanse na pobudzenie zainteresowania i wykorzystanie przez mieszkańców potencjału programu. Realizując jego założenia Gmina chce pomóc w pozyskaniu dotacji dla osób, które realnie potrzebują wsparcia, tym samym dając możliwość wymiany przestarzałych źródeł grzewczych. W ramach prowadzonych działań edukacyjnych uświadamia również wpływ jakości powietrza na stan zdrowia mieszkańców oraz komfort życia pod czystym, wolnym od smogu niebem.